Ska du välja Single Mode vs Multimode Fiber?
Multimode fiber är inte billigare. Jag måste säga detta i förväg eftersom jag har spenderat för många timmar på samtal med inköpsteam som blev brända av denna missuppfattning. Kabeln kostar mindre per meter, ja. Men när du lägger till transceivrar, tar hänsyn till uppgraderingscykeln och tar hänsyn till sannolikheten att ditt 10G-nätverk kommer att behöva 100G-kapacitet inom fyra år, kommer single mode ofta fram.
Som sagt, jag är inte här för att säga att single mode alltid är svaret. Det är det inte. Många applikationer drar verkligen nytta av multimode. Problemet är att de flesta jämförelseartiklar behandlar detta som en neutral teknisk övning när det faktiskt är en ekonomisk planeringsfråga med en tidshorisont på tio-år.
Jag arbetar på den kommersiella sidan på FOCC, och jag har varit involverad i fiberprojekt över datacenter, 5G-installationer och företagscampusnätverk. Vad jag har lärt mig är att valet mellan singelläge och multiläge nästan aldrig beror på teknisk förmåga. Båda fungerar. Frågan är vilken som kostar mindre under din infrastrukturs livslängd, och den beräkningen beror på faktorer som sällan förekommer i specifikationer.

Avståndet avgör allt annat
Kärndiameterskillnaden förklarar varför dessa fibrer beter sig så olika. Single mode använder en kärna på 9 μm, ungefär en- tiondel av ett människohårs bredd. Ljus färdas igenom i en enda väg med minimal spridning. Multimode-fiber har en kärna på 50 μm (eller 62,5 μm i äldre OM1/OM2-kvaliteter), vilket gör att hundratals ljuslägen kan spridas samtidigt. Dessa lägen reser olika väglängder och anländer vid något olika tidpunkter. Denna modala spridning begränsar hur långt signalen kan färdas innan den blir oläsbar.
10 Gbps gräns
OM4 < 400m
100 Gbps gräns
OM4 < 150m
400 Gbps gräns
OM4 < 100m
Vid 10 Gbps håller denna spridningseffekt OM4 multimode under 400 meter. Vid 100 Gbps sjunker gränsen till 150 meter. Vid 400 Gbps tittar du på knappt 100 meter.
Single mode har inte detta problem. Samma OS2-fiber bär 10 Gbps för 40 kilometer med ER-optik, eller 400 Gbps för 10 kilometer med LR4-moduler. Fibern i sig är inte den begränsande faktorn. Endast transceivrarna bestämmer din räckvidd.
Så den första frågan i ett fiberbeslut är helt enkelt: hur lång är din längsta löptur?
Om varje länk i ditt projekt håller sig under 150 meter, förblir multimode fungerande för 100 Gbps. Om ens en kritisk ryggradslänk når 300 meter behöver du singelläge för det segmentet. Och när du väl ändå köper singelmodssändtagare ändras kostnadsdynamiken.
Den verkliga kostnadsfördelningen
Jag ska visa dig faktiska siffror eftersom vaga uttalanden om att "multimode är billigare" inte hjälper någon att fatta beslut.
Fiberkabelprissättning(ungefärliga, massbeställningar):
Single mode OS2 inomhus/utomhus: $0,06 till $0,10 per meter
OM3 multimode: $0,18 till $0,22 per meter
OM4 multimode: $0,25 till $0,32 per meter
OM5 multimode: $0,35 till $0,45 per meter
Singellägeskabel kostar 60-70 % mindre än motsvarande multilägeskabel. Detta förvånar folk. Antagandet att "enklare=billigare" håller inte här eftersom multimodes graderade-indexkärnprofil kräver mer komplex tillverkning än singelläges stegindexdesign.
Prissättning för sändare/mottagare (tredjepartskompatibel-, marknad 2024–2025):
Dessa transceiverkostnader dominerar-kortdistansinstallationer. En 50-meters länk använder inte mycket kabel på något sätt, så skillnaden på $110 mellan 100G SR4 och CWDM4 transceivrar överväldigar kabelbesparingarna.
Jämförelse av länkkostnad på olika avstånd (100 Gbps):
50 meter
Flerlägesväg:
$99 (optik) + $16 (kabel)
Totalt: ~214 $
Enkellägesväg:
$209 (optik) + $8 (kabel)
Totalt: ~227 USD
Multimode vinner med $13
150 meter
Flerlägesväg:
$99 (optik) + $48 (kabel)
Totalt: $147
Enkellägesväg:
$209 (optik) + $12 (kabel)
Totalt: $221
Multimode vinner med $74
300 meter
Multimode SR4:
Länk misslyckas
Enkellägesväg:
209 USD (optik) + 24 USD (kabel)
Totalt: $233
Enkelläge är viktigt
Crossover-punkten ligger runt 200-250 meter för 100Gbps-applikationer. Under det kostar multimode mindre per länk. Utöver det fungerar inte multimode alls.

Fem-års kostnadsprognoser
Det är här upphandlingsbeslut blir intressanta. Eller smärtsamt, beroende på om du planerat i förväg.
Ett företag installerar OM3 multimode för ett 10Gbps nätverk idag. Varje länk kostar kanske $45 inklusive transceivrar och kabel. Verkar ekonomiskt.
Tre år senare pressar bandbreddskraven dem mot 100 Gbps. Men OM3 når bara 100 meter i den farten, och flera backbone runs slår 180-250 meter. Dessa länkar fungerar inte med 100G SR4-optik.
Alternativ vid den tidpunkten:
- Ersätt OM3 med OM4 (marginal förbättring, fortfarande begränsad till 150 m vid 100G)
- Ersätt multimode med single mode (korrekt lösning, dyrt)
- Acceptera bandbreddsbegränsningar på långa löptider (tekniska skulder)
Att byta ut fiberinfrastruktur kostar mycket mer än den första installationen. Du betalar för borttagning, ny kabel, nya avslutningar, testning och projektledningskostnader för att koordinera en eftermontering samtidigt som nätverket hålls i drift.
Jag har sett uppskattningar som sträcker sig från €40 till €75 per meter för komplett fiberbyte i ockuperade anläggningar, jämfört med €15 till €25 per meter för nybyggnadsinstallation.
TCO-projektion för 200-länkar, 10G initialt med 100G-uppgradering planerad:
| Kostnadselement | Multimode OM4-väg | Single mode OS2-sökväg |
|---|---|---|
| Initial fiber (genomsnitt 80m löpningar) | €3,200 | €1,280 |
| Inledande 10G-sändtagare | €4,000 | €5,400 |
| År 1 totalt | €7,200 | €6,680 |
| År 3: 100G transceiver uppgradering | €19,800 | €41,800 |
| År 3: Fiberbyte (om det behövs) | €12,000+ | €0 |
| 5-årig infrastruktur totalt | €39,000+ | €48,480 |
Vänta. Kostar singelläge mer i detta scenario?
Ja, om alla dina löpturer håller sig under 150 meter och du inte behöver byta fiber. Transceiverpremiären lägger till med höga länkantal.
Men ändra antagandena något. Skjut den genomsnittliga löplängden till 120 meter. Plötsligt överskrider vissa länkar OM4:s 100G-räckvidd. Nu behöver du fiberersättning för 15-20% av körningarna:
| Justerat scenario | Flerlägesväg | Enkellägesväg |
|---|---|---|
| År 3 fiberbyte (40 länkar × €60/m × 120m) | €28,800 | €0 |
| Reviderad totalt 5 år | €55,800 | €48,480 |
Enkelläge sparar 7 320 €. Och du har utrymme för 400 Gbps och mer.
Lärdomen: multimode vinner på ren kostnad endast när avstånden är korta OCH du aldrig behöver uppgradera utöver vad OM4 stöder. Båda villkoren måste hålla.
Varför hyperskaloperatorer flyttade till singelläge
Metas ingenjörsteam publicerade analys av sin 100G optiska infrastruktur redan 2017. Nyckelfyndandet: singelmodsfiber gav lägre totala ägandekostnader för datacentersammankopplingar trots högre transceiverkostnader. Deras fras var "framtida-säkringsavstånd genom flera generationer av datahastighetsutveckling" (källa: engineering.fb.com/2017/03/08/data-center-engineering/designing-100g-optical-connections/).
De optimerade inte för dagens distribution. De optimerade för den kumulativa kostnaden för 40G, sedan 100G, sedan 400G, sedan vad som än kommer efter, allt körde över samma fiberanläggning.
Google, Microsoft, Amazon har fattat liknande infrastrukturbeslut. När du distribuerar miljontals fiberlänkar över hundratals anläggningar, är det viktigare att få rätt beräkning av livstidskostnaden mer än att minimera utgifterna för ett år-.
Företagsköpare har vanligtvis olika begränsningar. Mindre skala innebär att procentuella besparingar från billigare multimode-sändtagare kan dominera. Kortare planeringshorisonter gör att uppgraderingskostnadsfrågan känns avlägsen. Budgetcykler belönar låga initiala utgifter under livscykeloptimering.
Jag förstår dessa påtryckningar. Jag har suttit i möten där ekonomiteamet tryckte tillbaka på alla alternativ som ökade det här kvartalets investeringar, oavsett långsiktiga-implikationer. Det är ett legitimt affärsövervägande. Tänk bara på att det är en ekonomisk avvägning-, inte en teknisk.
Multimode betyg förklaras
Om du har bestämt att multimode passar din applikation är det viktigt att välja rätt betyg.
OM1 och OM2 (legacy)
Deras 62,5 μm kärnor kan inte stödja modern höghastighetsöverföring effektivt. Den nuvarande TIA-568.3-E-standarden avråder från nya OM1/OM2-installationer. Om någon citerar dig dessa betyg, ifrågasätt deras expertis.
OM3
Använder en laser-optimerad 50 μm kärna med 2000 MHz·km effektiv modal bandbredd vid 850 nm. Maximal räckvidd vid 10 Gbps är 300 meter. Vid 100Gbps med SR4-optik får du 100 meter.
OM4
Ökar bandbredden till 4700 MHz·km, utökar 10G-räckvidden till 400 meter och 100G-räckvidden till 150 meter. Använder även aquajacka, så märkning är viktigt för identifiering.
OM5
Bibehåller OM4:s bandbredd på 850nm samtidigt som prestanda läggs till över 850-953nm-intervallet för kortvågsvåglängdsmultiplexering (SWDM). Detta möjliggör högre kapacitet över samma fiberpar genom att använda flera våglängder. Jackans färg är limegrön. Tekniken är beprövad men användningen är fortfarande begränsad eftersom parallelloptik (SR4, SR8) har tillfredsställt de flesta korta bandbreddsbehov utan att kräva SWDM-komplexitet.
Kritisk kompatibilitetsnotering:
OM1/OM2 använder 62,5 μm kärnor. OM3/OM4/OM5 använder 50μm kärnor. Du kan inte ansluta olika kärnstorlekar direkt. Missmatchningen orsakar allvarlig signalförlust, vanligtvis 3-4dB eller mer, tillräckligt ofta för att bryta länken helt. Uppgradering från äldre OM1/OM2 kräver fullständig ersättning i berörda segment, inte bara transceiverändringar.
Singel mode standarder som betyder något
Single mode fiber följer ITU-T G.652 och G.657 rekommendationer snarare än OM-beteckningar.
G.652.D
Den nuvarande standarden för allmän-singelmodsfiber. Viktiga specifikationer inkluderar maximal dämpning på 0,4 dB/km vid 1310nm och 0,25 dB/km vid 1550nm, polarisationslägesspridning under 0,2 ps/√km och lågvattentoppegenskaper som möjliggör CWDM över 1260-1625nm-spektrumet. Denna klass hanterar i princip alla företags- och datacenterapplikationer.
G.657
Lägger till böjnings-okänslighet för installationer där tät routing är oundviklig. G.657.A1 tolererar 10 mm böjradie samtidigt som full kompatibilitet med G.652.DG657.A2 skjuter upp den gränsen till 7,5 mm. G.657.B3 når 5 mm men med vissa skarvkompatibilitetsavvägningar-.
För 5G fronthaul-distributioner
Där fiber går genom trånga kopplingsdosor och täta kabelrännor har G.657.A2 blivit standardvalet. Standard G.652.D fiber upplever mätbara förlustökningar vid böjradier under 15 mm. Böj-okänslig fiber undviker detta problem utan att kräva speciella hanteringsprocedurer.
OS1 och OS2
TIA-beteckningar som mappar ungefär till G.652-varianter. OS2 anger strängare dämpningsgränser (0,4 dB/km max) och är generellt att föredra för nya installationer.
Anslutningsproblemet vill ingen diskutera
Jag har sett fler nätverksfel orsakade av anslutningskontamination än av någon fibertypsfel.
Fiberoptikförbundet uppger att smutsiga kontakter orsakar majoriteten av fibernätsproblem. En enda 1 μm dammpartikel på en enda kopplingsände blockerar ungefär 1 % av ljuset, vilket översätter till cirka 0,05 dB insättningsförlust. Samla några förorenade anslutningar över en länk och du har förbrukat hela din förlustbudget.

Rengöring av varje anslutning före parning är inte valfritt. Det är obligatoriskt.
Och ändå besöker jag regelbundet webbplatser där tekniker hoppar över det här steget för att de har bråttom eller antar att fabriks-avslutade enheter kommer fram rena. Det gör de inte alltid.
APC kontra UPC polish typ skapar ett annat felläge. APC-kontakter har en 8-graders vinklad ändyta som minimerar bakåtreflektion. UPC-kontakter har en platt polering. Dessa är mekaniskt inkompatibla. Att ansluta grön APC till blå UPC skapar ett luftgap som inför 10dB eller mer förlust. Tillräckligt för att helt bryta vilken länk som helst.
Färgkodning finns av denna anledning. Grön betyder APC. Blå betyder UPC. Para dem aldrig, under några omständigheter.
Applikationsrekommendationer
Datacenters ToR och intra-rack
Multimode OM4 med LC duplex eller MTP/MPO-kontakter. Avstånd under 10 meter gör transceiverkostnaden dominerande. 100G SR4 fungerar perfekt.
Datacenterrygg-löv sammankopplas
Utvärdera avstånd. Under 100 meter förblir multimode kostnadseffektivt-. Över 150 meter eller planerar 400G-migrering, ange enkelläge från början.
Datacentersammankoppling (campus eller tunnelbana)
Endast enstaka läge. Avstånden sträcker sig från hundratals meter till tiotals kilometer. Det finns inget multimode-alternativ.
Enterprise bygga ryggraden
Enkelläge för körningar över 150 meter eller där framtida 100G+ hastigheter förväntas. Multimode acceptabelt för kortare körningar utan uppgraderingsplaner.
5G fronthaul (RU till DU)
Enkelläge, typiskt G.657.A2 för böjtolerans. Avstånden når vanligtvis 100 meter till 20 kilometer. CPRI- och eCPRI-protokollen som används i fronthaul kräver konsekvent anslutning med låg-latens som multimodes avståndsbegränsningar skulle äventyra.
Industri och tillverkning
Endera typen beroende på avstånd. Fibers elektromagnetiska immunitet gör den idealisk för miljöer med tung elektrisk utrustning, svetsoperationer eller frekvensomriktare. Valet blir en ren avstånds- och uppgraderingsberäkning.
Ta ditt beslut
Ignorera alla som säger att det finns ett universellt svar. Rätt val beror på dina specifika avstånd, din färdplan för bandbredd, ditt antal länkar och din organisations aptit för infrastrukturuppfräschningsprojekt.
För driftsättningar med körningar övervägande under 100 meter och inga planer på att överstiga 100 Gbps, minimerar multimode OM4 den totala kostnaden. Transceivern sparar sammanlagd över höga länktal.
För driftsättningar med blandade avstånd, inklusive vissa körningar inom 150-500 meters räckvidd, eliminerar enkelläge risken för att efter installationen upptäcka att vissa länkar inte kan stödja din målbandbredd.
För distributioner som planerar en eventuell migrering till 400 Gbps eller mer, ger singelläge den tydligaste uppgraderingsvägen. Fibern i sig behöver inte bytas ut när transceiverteknologin går framåt.
Vi tillverkar båda typerna. Vi har inga ekonomiska incitament att skjuta det ena över det andra. Vad vi har är erfarenhet av att se kunderna lyckas med lämpliga val och kämpar med en felaktig infrastruktur. Målet är att matcha fibern till dina faktiska behov, inte att sälja dig det som genererar den största ordern.
Om du är osäker på din specifika situation, skicka oss ditt länkschema med avstånd och planerade hastigheter. Vi kan modellera kostnadsscenarierna och visa dig exakt var brytpunkterna faller för ditt projekt.
FOCC Fiber levererar MTP/MPO-trunkenheter, fiberpatchkablar, PLC-splittrare och FTTA-lösningar för datacenter och telekommunikationsinfrastruktur. Teknisk support tillgängligt för anpassade konfigurationer och högvolymsprojekt-.